Blog
Megacolon u mačiek - prevencia a podpora
Megacolon u mačiek
Zápcha u mačiek je príliš častým problémom. Hoci vo väčšine prípadov sa dá zápcha ľahko liečiť, existujú prípady, keď chronická zápcha môže viesť k závažnejším stavom, ako je megacolon.
Megacolon sa vytvorí, keď sa črevo zväčší, roztiahne a naplní sa tvrdými výkalmi. Toto je mimoriadne nepríjemná situácia pre každú mačku. Ak má vaša mačka megacolon, môže mať časté neproduktívne napätie, letargiu, stratu chuti do jedla a môže zvracať. Môžete si tiež všimnúť malé tvrdé kúsky stolice v mačacej toalete a okolo domu. Niekedy okolo tvrdej fekálnej hmoty prechádza tekutá stolica, vďaka čomu si majitelia myslia, že ich mačka má hnačku.
Čo spôsobuje megacolon u mačiek?
Existuje niekoľko možných príčin megacolonu u mačiek, ako napríklad:
- Vaša mačka prijíma zle stráviteľné pevné látky, ako sú chlpy, niektoré rastliny alebo stelivo.
- Chronické zdravotné problémy, ako je nerovnováha elektrolytov spôsobujúca ochorenie obličiek alebo artritický diskomfort
- Fyzická vnútorná obštrukcia, napríklad, keď majú mačky zlomenú panvu – panvový kanál sa môže fyzicky zúžiť a sťažiť tak prejdenie stolice, čo spôsobí dehydratáciu stolice v hrubom čreve a nakoniec aj rozšírenie hrubého čreva.
- Niektoré farmaceutické lieky
- Slabé neuromuskulárne problémy so samotným hrubým črevom
- Úzkosť
- Špinavá mačacia toaleta (niektoré mačky uprednostňujú dokonale čisté záchodíky a zadržiavajú stolicu!)
Aké sú možnosti liečby megacolonu u mačiek?
Klystír je prvá vec, ktorú môžete vyskúšať vo veterinárnej ordinácii na zmiernenie zápchy. Spolu s dopĺňaním tekutín, možnými antibiotikami, liekmi proti nevoľnosti a liekmi na nepohodlie. V závažných prípadoch, keď klystír nestačí, je nevyhnutná anestézia a manuálne odstránenie objemu hrubého čreva.
Lieky ako Enclose, Metamucil, Miralax a suplementácia vlákniny sú spôsoby, ako zmäkčiť stolicu, čím uľahčia mačke stolicu po vyprázdnení hrubého čreva. Cisaprid a Dulcolax sú lieky na zvýšenie kontrakčnej sily hrubého čreva.
Aké sú dlhodobé riešenia?
Sú potrebné lieky spolu s potravinovou terapiou (vysoko stráviteľná potrava alebo diéta s vysokým obsahom vlákniny) a doplnkami.
NHV Maris je užitočný pre mačky s chronickou zápchou alebo megacolonom, pretože pomáha zmäkčiť stolicu a zlepšiť pohyby čriev. Obsahuje bylinky, ktoré pomáhajú zlepšovať peristaltiku, pomáhajú pri plynatosti, uvoľňujú žalúdočné kŕče, je prírodnou pomôckou na zvýšenie kontrakčnej sily hrubého čreva.
Majiteľ mačky by sa mal naučiť, ako v brušku nahmatať zápchu. Nesmierne to pomáha, pretože majitelia si mnohokrát môžu ušetriť cestu k veterinárovi a môžu zvýšiť príjem liekov a doplnkov na zmiernenie zápchy doma skôr, ako bude závažná.
Čo sa stane, keď sa zápcha nedá zvládnuť liekmi?
V takýchto ťažkých prípadoch poskytuje čiastočná kolektómia úľavu mnohým mačkám, ktorých stav sa nedá zvládnuť jedlom, doplnkami alebo liekmi.
Aké sú možnosti prevencie?
Zabránenie tomu, aby vaša mačka mala tvrdú, občasnú stolicu, je kľúčom k tomu, aby ste sa vyhli megacolonu. Prvý príznak boja s vyprázdňovaním s tvrdou stolicou by sa mal riešiť pomocou doplnkov, ako je napríklad NHV Maris.
Prirodzené možnosti podpory
NHV Maris je prirodzená pomoc pri zápche. Táto kombinácia bylín pomáha zmäkčiť stolicu a obsahuje bylinky, ktoré pomáhajú zlepšovať peristaltiku a zlepšujú tonus črevných svalov.
NHV Hairb-EZ je dobrou podporou pre domáce zvieratá, ktoré sa nadmerne čistia alebo sú náchylné na hromadenie chlpov v tráviacom trakte. Sirup napomáha odstraňovať chĺpky a pomáha rozpúšťať požité chĺpky.
Vodné fontány sú skvelým spôsobom, ako zabezpečiť, aby váš chlpatý miláčik pil dostatok vody a zostal hydratovaný!
Cvičenie pomáha stimulovať črevá, preto sa snažte s mačičkou hrať, podporte ju v behaní i v šplhaní, ak je vo vnútri, vytvorte pre ňu podnetné a zaujímavé prostredie.
Zvládanie stresu
Udržujte toaletu vašej mačky čistú, aby ste sa vyhli stresu z nevyčistenej toalety. Ak je úzkosť problémom u vašej mačičky, použite NHV Matricalm spolu s NHV Maris.
Diéta – vysoký obsah vlákniny a nízky obsah zvyškov
Megacolon môže byť pre majiteľov domácich zvierat dosť strašidelný problém. Uistite sa, že vaša mačka má všetku podporu, ktorú potrebuje, s diétou, suplementáciou a liekmi. Ak je zápcha vašej mačky závažná, okamžite vyhľadajte veterinárnu pomoc.
Ak bol vašej mačke diagnostikovaný megacolon a trpí ďalším ochorením, kontaktujte nás a požiadajte konzultáciu s veterinárom, aby sme mohli vyriešiť všetky problémy a udržať vašu mačičku v dobrom zdravotnom stave a v pohodlí.
Demencia u psov a u mačiek
Viem, aké ťažké je dostať správu, že váš chlpatý kamarát trpí demenciou alebo kognitívnou poruchou, ale dobrou správou je, že so správnou starostlivosťou sa vase zvieratko môže tešiť ešte na veľa šťastných dní! Naša súprava na podporu demencie obsahuje 4 základné doplnky, ktoré sú bohaté na antioxidačné a regeneračné vlastnosti, pomáhajú udržiavať hladinu energie a sú vhodné pri poruchách nervového systému.
- Priaznivá podpora pri demencii u psov, kognitívnej dysfunkcii u mačiek a ďalších
- Podporuje zdravý mozog a motorické funkcie
- Bohaté na antioxidanty a lapače voľných radikálov, ktoré môžu pomôcť zabrániť poškodeniu buniek
- Prirodzená podpora zdravého nervového systému
Čo je to demencia u psov a mačiek
Demencia je všeobecný pojem pre skupinu symptómov, ktoré ovplyvňujú funkciu mozgu, motorickú kontrolu a pamäť natoľko, že zhoršujú každodenné fungovanie. Demencia sama o sebe nie je špecifickou chorobou, ale demencia môže mať celý rad príčin, ako je trvalé poranenie hlavy, chrbtice alebo nervového systému. Kognitívna porucha u psov alebo kognitívna porucha mačiek (niekedy označovaná ako demencia u psov alebo mačiek) sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov, vrátane abnormálnej akumulácie proteínov v mozgu, ktoré vytvárajú nahromadenie plaku, čo nakoniec poškodí nervy, čo vedie k strata funkcie mozgu. Iné stavy, ako je meningitída, fibrokartilaginózna (spinálna) embólia, mŕtvica, parazity, nádory, a autimunitné poruchy (s genetickým faktorom), môžu tiež súvisieť s kognitívnou dysfunkciou mačiek a psov.
Bežné príznaky demencie u psov alebo demencie u mačiek:
- Pocikávanie či pokakávanie sa v dome
- Zmeny vzorcov spánku/bdenia
- Bezcielne chodenie hore-dole po dome a nervozita
- Zmeny v úrovniach aktivity
- Zmeny v sociálnych interakciách s ľuďmi alebo inými zvieratami
Holistická podpora demencie u psov a demencie u mačiek
Vieme, aké ťažké môže byť pre zvieratká I pre vás dostávať nepotešujúce správy o progresívnom/zhoršujúcom sa stave. Neexistuje žiadna špecifická liečba demencie u psov a mačiek, existujú však niektoré spôsoby, ako pomôcť spomaliť progresiu a prípadne jej zabrániť. Adekvátne cvičenie a veľa hry, vrátane učenia sa nových trikov a príkazov na stimuláciu mozgových funkcií, môžu výrazne pomôcť. Začlenenie výživových doplnkov môže tiež pomôcť podporiť telo vášho domáceho maznáčika a pomôcť spomaliť progresiu symptómov. S množstvom lásky a starostlivosti môže váš maznáčik stále žiť dlhý a šťastný život!
Naša sada na podporu pri demencii môže byť použitá na proaktívnu starostlivosť o domáce zvieratá, ako aj na pomoc pri progresívnych stavoch, ako je demencia. Doplnky NHV sú formulované tak, aby sa používali spolu s konvenčnou veterinárnou liečbou na podporu nervového systému a pridávajú antioxidačnú a protizápalovú podporu.
Ako prostriedky NHV podporujú kognitívnu dysfunkciu mačiek a psov
Keď sa váš maznáčik vyrovnáva s demenciou, bude ovplyvnená jeho pamäť, funkcia mozgu, motorické schopnosti a nervové funkcie. Naša súprava na podporu pri demencii je formulovaná tak, aby riešila oblasti tela postihnuté kognitívnou dysfunkciou mačiek a psov. Tento balík obsahuje:
TURMERIC
- Bohatý na antioxidačné a protizápalové vlastnosti, ktoré môžu byť užitočné pre zlepšenie kognitívnych funkcií
- Môže byť prospešný pri stavoch, ako je demencia, traumatické poranenia mozgu a poruchy nervového systému u domácich zvierat
- Lipofilné vlastnosti sú užitočné pre kognitívne funkcie
- Na báze glycerínu a bezpečné pre dlhodobé používanie
Omega3 mastné kyseliny (kúpite v lekárni či na internete, napr. Ľanový olej)
- Omega 3 mastné kyseliny EPA a DHA podporujú zdravú kožu, srsť a mozog
- Priaznivá podpora funkcie mozgu.
- Výskum ukázal, že sa predpokladá, že omega-3 polynenasýtené mastné kyseliny (omega-3 PUFA) majú priaznivý vplyv na funkciu mozgu.
- Omega 3 mastné kyseliny môžu zlepšiť alebo oddialiť stratu pamäti
YUCCA
- Bohatá na vitamín C, betakarotén, vitamíny B a ďalšie
- Užitočná pre podporu mnohých telesných procesov vrátane nervových funkcií
- Môže pomôcť zmierniť zápal v chrbtici, mozgu a nervovom systéme
NATURES IMMUNO
- Liečivé huby použité v tejto zmesi sa používajú na liečbu poranení mozgu
- Bohaté na antioxidanty a lapače voľných radikálov
- Výskum ukázal, že medicinálne huby môžu pomôcť pri zdravom raste buniek a môžu pomôcť zabrániť bunkovej smrti
- Priaznivá podpora pri strate pamäti
OLD TIMER
- Bohaté na antioxidanty a regeneračné vlastnosti
- Môže zlepšiť svalovú silu, vytrvalosť a obratnosť
- Môže pomôcť znížiť záchvaty a chronické zranenia
- Na báze glycerínu a bezpečné pre dlhodobé používanie
Ak zvieratko trpí I problémom so srdiečkom, odporúčam pridať HEARTY HEART.
Proaktívna a prirodzená podpora kognitívneho zdravia!
Priznajme si to, nikto nechce vidieť jeho zvieratko trpí. To je dôvod, prečo sme všetky naše produkty starostlivosti vyrobili 100% prírodné, netoxické a vyrobené len z tých najlepších organických alebo divokých ingrediencií. V prípade akýchkoľvek otázok alebo obáv o prirodzených prístupoch k demencii u psov a mačiek neváhajte a spojte sa so mnou - som tu vždy pre vás!
Stanka Preclíková
Poradkyňa pre celostný prístup ku zdraviu zvierat
PANLEUKOPÉNIA
Panleukopénia (mačací parvovírus)
Vírus mačacej panleukopénie patrí do skupiny parvovírusov a môže ohroziť domáce mačky i divožijúce mačkovité šelmy. Je nesmierne nákazlivý, spôsobuje závažnú infekciu tráviaceho traktu, problémy s imunitným a s nervovým systémom.
Čo je to panleukopénia?
Väčšina majiteľov domácich zvierat vie, čo je to psí parvovírus. Panleukópenia sa na parvovirózu veľmi ponáša. Panleukopénia postihuje najmä malé mačiatka a nevakcinované mačky, ktoré majú prístup von. Okrem toho, že mačkám spôsobuje závažné zdravotné problémy, je zákerný aj v tom, že v prostredí pretrváva dlhú dobu a je rezstentný voči mnohým dezinfekčným prostriedkom. Neobchádza ani mačky žijúce výhradne vo vnútri, keďže ho domov môžeme priniesť aj na topánkach.
Prenáša sa priamym kontaktom s infikovanou mačou prostredníctvom krvi, stolice, moču a iných telesných výlučkov alebo nepriamo prostredníctvom objektov, s ktorými infikovaná mačka prišla do kontaktu, ako sú napríklad misky, hrebene, peliešky, koberce... Infikovaná mačka môže vírus prenášať až 6 týždňov od momentu nákazy. Preto je nesmierne dôležité, aby si človek, ktorý prichádza do kontaktu s infikovanou mačkou, dôkladne umýval ruky a dbal na výmenu oblečenia pred kontaktom so zdravými mačkami. Ideálne je držať chorú mačku v oddelenej miestnosti a po kontakte s ňou si vydezinfikovať ruky i oblečenie.
Symptómy panleukopénie
- Dehydratácia
- Vracanie
- Hnačka
- Krvavá stolica
- Úbytok na váhe
- Apatia
- Zvýšená teplota
- Strata chuti do jedla
- Anémia
Diagnostika panleukopénie
Je niekoľko testov, ktoré sa vykonávajú na potvrdenie tejto diagnózy. FPV antigén je možné zistiť vo výkaloch pomocou latex-aglutinačného testu alebo imuno-chromatografického testu. Špecializované laboratóriá vykonávajú PCR testovanie celej krvi alebo výkalov. Niekedy sa môže stať, že sa test javí negatívne aj napriek infekcii, preto treba testovanie opakovať a nezanedbať liečbu chorej mačky. Pri podozrení na panleukopéniu je dôležité dodržiavať vyššie uvedené spôsoby na zabránenie prenosu na ostatné mačky v domácnosti či v útulku.
Ďalším spôsobom je pozorovanie vzorky krvi pod mikroskopom a detekcia počtu bielych krviniek. Ak je ich počet nízky, môže ísť o panleukopéniu, keďže znižuje práve počet bielych krviniek a mačka je omnoho náchylnejšia na rôzne infekcie. Nízky počet bielych krviniek však možno zistiť u viacerých diagnóz (napr. FELV).
Ako môžete svoju mačku chrániť pred panleukopéniou?
Najdôležitejšia je prevencia. Momentálne najspoľahlivejšou prevenciou je vakcinácia. Vakcína sa podáva opakovane, preto je dôležité dbať na rozpis, ktorý vám určí váš veterinárny lekár. Keď do domácnosti vezmete nové mačiatko, oddeľte ho od ostatných mačiek, kým nebude isté, že je zdravé, aby ste predišli prenosu chorôb.
V čase väčšieho výskytu panleukopénie vo vašom okolí sa vyzúvajte predo dvermi a častejšie dezinfikujte podlahy v domácnosti.
Žiaľ, na panleukopéniu nejestvuje účinná cielená liečba. Liečba spočíva v podpore imunitného systému, aby zvieratko dokázalo bojovať s infekciou a s vírusom. Infekcia je taká závažná, že zväčša vyžaduje hospitalizáciu a podávanie infúzií, aby sa predišlo dehydratácii. Veterinár môže predpísať antibiotiká na liečbu sekundárnej bakteriálnej infekcie, no tie nedokážu poraziť vírus.
Prípravky NHV vhodné pri panleukopénii a ako prevencia
Z prípravkov NHV odporúčame najmä Felimm, no je možné použiť aj všetky ostatné nižšie spomenuté produkty.
Felimm - pomáha posilniť imunitný systém. Pomáha tiež bojovať s infekciou a s vírusmi.
https://www.zdravelabky.sk/search/?q=felimm
Natures Immuno - ďalší produkt, ktorý pomáha podporovať imunitný systém. Huba shitake, obsiahnutá v tomto produkte, obsahuje polysacharid, ktorý pomáha zvýšiť produkciu lymfokínov - látok uvoľňovaných z lymfocytov a stimulujúcich obranné mechanizmy organizmu voči baktériám a vírusom.
https://www.zdravelabky.sk/search/?q=Natures
Yucca - môže pomôcť pri negatívnych prejavoch panleukopénie, akými sú vracanie a hnačka. Je bohatá na na vitamíny C a B, horčík, železo, vápnik... Saponíny obsiahnuté v juke pomáhajú stimulovať tvorbu telu vlastných kortikosteroidov, a tým napomáhať tíšeniu bolesti. Napomáha tiež pri strate chuti do jedla.
https://www.zdravelabky.sk/p/yucca-100ml
Veľa zdravia vašim chlpatým miláčikom aj Vám praje Stanka.
Ak potrebujete poradiť, sú vám k dispozícii naši kanadskí veterinári a odborníci na zvieratá, stačí nás kontaktovať.
(v tomto článku boli použité aj informácie z blogu NHV, autorkou je Holly RVN)
JUKA
Juka a jej použitie